"Enter"a basıp içeriğe geçin

AYBUDER Tarihçe

Ayık Yaşamda Buluşalım Derneği, 06.06.2013 tarihinde, Yavuz Tufan Koçak önderliğinde
iyileşmekte olan bağımlılar tarafından İstanbul’da kurulmuştur. Fakat derneğin kurulma fikri
çok daha eskilere dayanmaktadır.

Dernek Kurucu Başkanı Yavuz Tufan Koçak, 16 yıldır iyileşmekte olan bir bağımlıdır. Adsız Alkolikler toplantılarında ayılmaya başlamış, yıllar içinde pek çok yerde grup destek hizmetleri yapmıştır. Gruplara gelen ağır vakaların bazılarında, daha yoğun bir çalışma yapmanın gerekli olduğunu fark edince de kişilerle birebir çalışmalar yapmaya başlamıştır. Türkiye’de gerçek mana da bir rehabilitasyon ve sosyal entegrasyon merkezinin olmamasından kaynaklı olduğunu düşündüğü bu soruna bir çözüm olarak, 2000’li yıllarda AYBUDER’i kurmuştur. Orada bağımlılarla, onların aileleriyle ve hayatında değişim isteyen herkes ile grup destek toplantıları ve birebir çalışmalar yapmıştır. Çok güzel sonuçlar almasına rağmen dernek yerinin kirasını ödeyemediği için daha bir yılı dolmadan derneği kapatmak zorunda kalmıştır. Belli bir süre evinde grup destek toplantılarına devam etmiştir. Daha sonraları da birebir çalışmalarına geri dönmüştür. Hangi şehirden olursa olsun onu aradıklarında bağımlının evine gidip, ailesiyle ve bağımlıyla çalışmalar yapmıştır. 2012 yılının ortalarında yaptığı çalışmalar meyvelerini vermeye başlamış ve hayatına dokunduğu kişiler ile birlikte bir ekip çalışması yaparak, daha fazla kişiye ulaşabilmek ve bu bağımlılık hastalığını anlatabilmek için YTK Yaşam Atölyesi olarak danışmanlık firmasını kurmuştur. 2013 yılında ekip arkadaşlarının da ısrarıyla, AYBUDER’i ikinci kez kurmuştur. “Bir denizyıldızı daha..” sloganıyla yola çıkan, tamamı iyileşmekte olan bağımlılardan oluşan ekip gönüllü olarak hizmete başlamışlardır. Tüm ekonomik zorluklara rağmen ilk yıl ayakta kalmayı başarmış, yüzlerce bağımlı ve bağımlı yakının bağımlılık konusunda bilinçlendirilmesini sağlamıştır.

2014 yılında Gençlik Ve Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında “Ayık Yaşam Atölyesi” Projesi desteklenmiş bir yıl boyunca bu projeyle binlerce kişiye, yazılı ve görsel basından, yüz yüze görüşmelerle, seminerlerle ve telefon görüşmeleriyle bilinçlendirme çalışması yapılmıştır.

AYBUDER, 2015 yılında Antalya’da bilinçlendirme çalışmalarına başlamış ve 2016 yılında Antalya İl Temsilciliğini açmış ve idealize ettiği 5 dönümlük bir bahçe içinde, bağımlıların sosyal uyum çalışmalarını yapabileceği bir merkezde faaliyetlerine başlamıştır. 2016 yılında Gençlik Ve Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında “Bir Çare Var” Projesi desteklenmiş ve 5 ay boyunca yüzlerce aileye danışmanlık hizmeti verilmiş, onlarca gencin de iyileşmesi ve sosyal uyumlanma süreçleri desteklenmiştir. 16.04.2016 tarihinde İstanbul’ da amacı; sağlık, eğitim, sosyal hizmet profesyonelleri, öğrencileri ve STK temsilcilerine, madde bağımlılarına temel düzeyde sosyal hizmet müdahale becerisi kazandırmak olan,8 hafta sürecek “Madde Bağımlılığı Ve Sosyal Hizmet Uygulamaları” eğitimini düzenlemiştir.

2017 yılında Gençlik Ve Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında “Yaşama Merhaba” Projesi desteklenmiş ve Antalya İlinde yaşanan madde bağımlısı vakalarının önlemesi ve rehabilitasyon uygulamalarında rol alan farklı disiplinlerde çalışan 30 meslek elamanına “madde bağımlığı ile mücadele ve madde bağımlılar sosyal çalışma stratejileri” konusunda 4 ay, 48 saat süren “Madde Bağımlılığı Ve Sosyal Hizmet Uygulamaları” eğitimi düzenlenmiştir.

2019 yılında Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından düzenlenen, Avrupa Birliği projesi “Başka Bir Dünya Mümkün” projesi desteklenmiş olup,12 ay sürecek bu projede; AYBUDER kurumsal yapısında iyileştirmeler yapmak ve bölgedeki diğer kamu kurumları ve STK’lar ile işbirliği ortamını artırarak Akdeniz Bölgesinde madde bağımlılığı ile mücadele ve tedavi süreçlerinde daha aktif çalışmalar yürütmek amaçlanmıştır.

AYBUDER Antalya Muratpaşa’daki merkez ofisinde faaliyetlerine devam etmektedir.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir